Czy muszę mieszkać w Polsce by ogłosić tutaj swoją upadłość?

Wielu niewypłacalnych dłużników zmagających się z egzekucjami komorniczymi podjęło decyzję o emigracji zarobkowej, najczęściej do innych państw Unii Europejskiej. Częstokroć, po latach pracy poza granicami Polski, osoby te chcą wrócić do swojej ojczyzny, niemniej jednak obawiają się one egzekucji dawno zaciągniętych zobowiązań. Czy istnieje zatem możliwość ogłoszenia upadłości w Polsce, gdy mieszkamy poza jej granicami? W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

  1. Czy istnieje możliwość ogłoszenia upadłości w Polsce, gdy mieszka się
    w innym kraju?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Polsce jest możliwe również dla osób, które nie zamieszkują na stałe w Polsce. Kluczowe znaczenie ma tutaj posiadanie „centrum głównych interesów” (COMI – Centre of Main Interests) w Polsce,
co oznacza, że główne interesy życiowe lub gospodarcze dłużnika muszą być związane z Polską.

  1. Co to oznacza w praktyce?

W praktyce oznacza to tyle, iż dłużnik chcąc ogłosić upadłość w Polsce musi mieć tutaj stały pobyt (jeżeli np. pracujemy na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, aczkolwiek z Polską wiążą nas więzi rodzinne, tu mamy rodzinę z którą utrzymujemy stały kontakt, zaś pobyt za granicą ma dla nas charakter stricte zarobkowy i nie planujemy osiadać tam na stałe, to nie ma przeszkód do tego, aby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w Polsce), albo też mamy tutaj swój majątek (np. wyjechaliśmy za granicę, nawet bez zamiaru powrotu w najbliższej przyszłości, aczkolwiek w Polsce zostawiliśmy swój majątek w postaci samochodu, nieruchomości, czy też innych wartościowych przedmiotów). Stanowi o tym treść art. 382 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe.

  1. Czy po ogłoszeniu upadłości mogę wyjechać do pracy zagranicę?

Co do zasady, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, niezbędnym jest jednak niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie syndyka masy upadłości. Należy pamiętać, iż w praktyce syndyk masy upadłości będzie domagać się od upadłego, pracującemu poza granicami kraju, aby ten dokonywał wpłat na rachunek bankowy masy upadłości, które to wpłaty będą odpowiadać wysokości nadwyżki wynagrodzenia upadłego, ponad kwotę wolną od zajęć egzekucyjnych w danym kraju. Niezastosowanie się do polecenia syndyka może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla upadłego, w tym np. umorzeniem postępowania upadłościowego, z tego też względu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który będzie mógł skutecznie reprezentować upadłego w toku postępowania o ogłoszenie upadłości, jak i po ogłoszeniu upadłości.

Czy muszę mieszkać w Polsce by ogłosić tutaj swoją upadłość 1 grudnia 2024
  1. Podsumowanie

Odnosząc się do pytania zadanego w tytule należy wyraźnie wskazać, iż nie trzeba mieszkać w Polsce, aby móc skutecznie złożyć tutaj wniosek o ogłoszenie upadłości.