Na czym polega zasiedzenie?

Zasiedzenie to instytucja prawna, która pozwala na nabycie własności nieruchomości lub ruchomości (przy czym w praktyce główne znaczenie ma zasiedzenie w odniesieniu do nieruchomości) poprzez długotrwałe ich posiadanie o charakterze samoistnym. Jest to jedna z metod legalizacji stanu prawnego, gdy osobie faktycznie korzystającej z danej rzeczy, nie przysługuje tytuł własności.
W tym artykule pokrótce wyjaśnię na czym w praktyce polega instytucja zasiedzenia.

  1. Podstawa prawna zasiedzenia

Zasiedzenie uregulowane jest w Kodeksie cywilnym (art. 172 i następne). Zgodnie z treścią art. 172 k.c.: „§ 1. Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). § 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze”. Odpowiednie uregulowanie w stosunku do ruchomości zawarte zostało w treści art. 174 k.c., zgodnie z którym: „§ 1. Posiadacz rzeczy ruchomej niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do rzeczy wpisanej do krajowego rejestru utraconych dóbr kultury”. Jak wynika więc z powyższego, powyższe uregulowania mają charakter podobny, aczkolwiek istnieją między nimi istotne różnice – zasiedzenie nieruchomości wymaga upływu dłuższego okresu, a jednocześnie nie jest możliwym zasiedzenie ruchomości w złej wierze.

  1. Jakie wymogi należy spełnić, aby dokonać skutecznego zasiedzenia?

Przepisy Kodeksu cywilnego wymagają od posiadacza rzeczy, aby uczynił zadość następującym wymogom:

  1. Posiadanie samoistne – Posiadanie samoistne oznacza, że posiadacz włada rzeczą tak jak jej właściciel. Posiadaniem samoistnym nie jest np. posiadanie na podstawie umowy najmu czy dzierżawy – takie posiadanie określane jest mianem posiadania zależnego i nie może ono prowadzić do zasiedzenia. Reasumując, posiadacz samoistny decyduje o losach rzeczy tak jak jej właściciel, np. podejmuje decyzje o jej zagospodarowaniu, remoncie i nie jest w tym zakresie uzależniony od woli innej osoby, która np. rościłaby sobie prawo do tej rzeczy.
  2. Okres posiadania Czas wymagany do zasiedzenia nieruchomości różni się w zależności od istnienia dobrej lub złej wiary posiadacza. Przy istnieniu dobrej wiary posiadacza, wymaganym jest istnienie dwudziestu (20) lat ciągłego posiadania, zaś w przypadku złej wiara – trzydzieści (30) lat ciągłego posiadania. W przypadku ruchomości, możliwym jest wyłącznie zasiedzenie w dobrej wierze po upływie okresu trzech (3) lat ciągłego posiadania.

Na czym polega zasiedzenie Adwokat Gliwice 21 sierpnia 2024

  1. Co oznacza „dobra wiara” oraz „zła wiara” przy zasiedzeniu?

Dobra wiara w kontekście zasiedzenia oznacza, że posiadacz nieruchomości jest przekonany, iż jego władanie nieruchomością jest zgodne z prawem, mimo że może to być przekonanie błędne. Kluczowe jest, aby to przekonanie było usprawiedliwione w danych okolicznościach. W praktyce oznacza to,
że posiadacz powinien wierzyć, że przysługuje mu prawo własności na podstawie istniejących dokumentów lub innych okoliczności, które mogą prowadzić do takiego wniosku​. W orzecznictwie przyjęto, że dobra wiara jest stosunkowo rzadka, a regułą jest posiadanie w złej wierze. O kwalifikacji dobrej czy złej wiary decyduje moment wejścia w posiadanie nieruchomości. Późniejsze zmiany
w świadomości posiadacza nie mają znaczenia. Pozostałe przypadki należy kwalifikować jako wskazujące na istnienie złej wiary posiadacza samoistnego.