Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej odsetki od długów dalej rosną?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest kluczowym krokiem w procesie oddłużenia, który ma na celu ułatwienie dłużnikowi wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez sąd, następuje otwarcie postępowania upadłościowego, które ma istotne skutki prawne dla dłużnika oraz jego wierzycieli. W tym kontekście, dłużnicy często zastanawiają się, czy po ogłoszeniu upadłości ich zobowiązania, zgłoszone do postępowania upadłościowego, dalej będą rosnąć. W tym artykule postaram się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie.

  1. Jaki jest wpływ ogłoszenia upadłości na dalsze naliczanie odsetek od zobowiązań?

Przepisy prawa w tym zakresie przewidują jasne rozwiązanie, o czym mowa jest
w treści art. 92 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe. Zgodnie
z ust. 1 ww. artykułu: Z masy upadłości mogą być zaspokojone odsetki
od wierzytelności, należne od upadłego, za okres do dnia ogłoszenia upadłości.
W skrócie oznacza to tyle, iż odsetki po dniu ogłoszenia upadłości nie mogą być dalej naliczane, a zatem ostatnim dniem zaliczania odsetek od zobowiązania jest dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości. Należy jednak pamiętać, iż od ww. zasady istnieje jeden wyjątek, wskazany w treści ust. 2 ww. artykułu. Zgodnie z jego treścią, ograniczenie wskazane w ust. 1 nie dotyczy odsetek od wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, wpisem w rejestrze, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym albo hipoteką morską, aczkolwiek odsetki te mogą być zaspokojone tylko z przedmiotu zabezpieczenia. Oznacza to, iż ew. odsetki od kredytu hipotecznego zabezpieczonego na nieruchomości Dłużnika mogą być naliczane w dalszym ciągu, aczkolwiek ich spłata może nastąpić tylko w ramach likwidacji (tj. sprzedaży) nieruchomości zabezpieczonej hipoteką.

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej odsetki dalej rosną 16 grudnia 2024
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej odsetki dalej rosną 16 grudnia 2024

 

  1. Czy to jedyne bezpośrednie skutki ogłoszenia upadłości?

Nie, przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe przewidują więcej skutków wynikających z faktu ogłoszenia upadłości dłużnika. Zaliczyć do nich można np.: zawieszenie postępowań egzekucyjnych prowadzonych względem dłużnika, bądź też natychmiastową wymagalność zobowiązań upadłego z chwilą ogłoszenia jego upadłości, co może mieć szczególne znaczenie dla poręczycieli upadłego.