Alimenty a upadłość konsumencka Gliwice
Upadłość konsumencka jest instytucją, która pozwala osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej uzyskania częściowego, bądź też całkowite umorzenia ciążących
na nich zobowiązań. Co jednak istotne, nie wszystkie zobowiązania mogą zostać umorzone
w ramach postępowania upadłościowego prowadzone względem konsumenta. Jednym
z najważniejszych pytań, pojawiającym się w kontekście postępowań upadłościowych, jest kwestia alimentów, a zwłaszcza możliwości umorzenia zobowiązań alimentacyjnych. Jakie zasady dotyczą alimentów w trakcie ogłoszenia upadłości? Czy zobowiązania alimentacyjne mogą zostać umorzone? Na te pytania odpowiem w niniejszym artykule.
- Alimenty w kontekście upadłości konsumenckiej
Uwzględniając całość obowiązującego systemu prawnego, zobowiązania alimentacyjne traktowane są jako zobowiązania o szczególnym charakterze, nie inaczej wygląda to na gruncie prawa upadłościowego. Z uwagi na charakter zobowiązań alimentacyjnych,
a zwłaszcza mając na uwadze ich szczególną rolę dla uprawnionych z tego tytułu, zobowiązania o charakterze alimentacyjnym nie mogą być traktowane na równi z innymi długami i podlegają szczególnym regulacjom.
- Czy alimenty mogą być umorzone w ramach upadłości?
W przeciwieństwie do większości długów, alimenty nie podlegają umorzeniu w ramach postępowania upadłościowego. Oznacza to, że osoba względem której ogłoszono upadłość konsumencką i np. umorzono jej pozostałe zobowiązania po stwierdzeniu wykonania planu spłaty wciąż będzie zobowiązana do regulowania ciążących na niej zobowiązań alimentacyjnych. Treść art. 49121 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe wyraźnie rozstrzyga tę kwestię. Niemniej mimo powyższego, zobowiązania alimentacyjne należy ująć w treści spisu wierzycieli stanowiącego obowiązkowy element wniosku o ogłoszenie upadłości.
- Skutki ogłoszenia upadłości dla zaległych alimentów
Mając na uwadze powyższe, jeżeli osoba ogłaszająca upadłość konsumencką posiada zaległości alimentacyjne, nie zostaną one umorzone w ramach upadłości konsumenckiej. Wierzyciel w dalszym ciągu będzie mógł dochodzić zaległych alimentów, mimo umorzenia pozostałych zobowiązań.
- Wpływ upadłości konsumenckiej na bieżące zobowiązania alimentacyjne
Warto również zaznaczyć, że po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, obowiązek alimentacyjny nie ulega zawieszeniu ani zmianie. Osoba niewypłacalna której upadłość została ogłoszona musi terminowo realizować swój obowiązek alimentacyjny. W przypadku niewywiązywania się z tego obowiązku, uprawniony z tytułu alimentów może złożyć zawiadomienie dot. popełnienia przestępstwa o którym mowa w treści art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny (niealimentacja). Co jednak przy tym istotne, zobowiązania alimentacyjne ciążące na upadłym, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości, syndyk masy upadłości zaspokaja w terminach ich płatności, do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału, każdorazowo dla każdego uprawnionego w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Oznacza to więc, iż co do zasady alimenty będą wówczas realizowane w imieniu upadłego przez syndyka masy upadłości ze środków pochodzących np. z zajęcia wynagrodzenia za pracę zobowiązanego z tytułu alimentów będącego jednocześnie upadłym.
- Czy w toku upadłości konsumenckiej wysokość alimentów może ulec zmianie?
Ogłoszenie upadłości nie stoi na przeszkodzie temu, aby z udziałem upadłego mogła toczyć się sprawa o zasądzenie od niego alimentów, czy też o uchylenie, obniżenie bądź o podwyższenie obowiązku alimentacyjnego. Co więcej, takowe postępowania należą do niewielkiej grupy spraw, które nie są prowadzone przez syndyka na rzecz upadłego (a zatem upadły, o ile nie będzie korzystał z pełnomocnika będzie występował w nich sam). Fakt niewypłacalności zobowiązanego, jak i prowadzonego względem jego osoby postępowania upadłościowego może mieć wpływ na treść orzeczenia sądu w przedmiocie alimentów, przy czym ustalając zakres świadczeń alimentacyjnych sąd rodzinny i tak w głównej mierze będzie brał pod uwagę usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe możliwości zobowiązanego.
- Czy syndyk może zająć należności alimentacyjne należne upadłemu?
Jeżeli upadły ma prawo do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych, syndyk nie może dokonać ich zajęcia, są one w całości wyłączone od egzekucji.
- Podsumowanie
Jak wynika więc z powyższego, ogłoszenie upadłości konsumenckiej może mieć istotny wpływ w zakresie obowiązku alimentacyjnego ciążącego na upadłym, choć co należy szczególnie podkreślić, zobowiązania alimentacyjne należą do grona należności niepodlegających umorzeniu w ramach postępowania upadłościowego.